Види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні та спонукальні
Мета: поглибити
знання учнів про види речень за метою висловлювання; розвивати практичні знання
учнів визначати види речень, вміння самостійно утворювати речення різних типів,
правильно інтонувати та розставляти розділові знаки в кінці речень, висловлювати власну думку, вміння логічно
мислити; виховувати любов до рідного слова та культуру мовлення.
Типу року:
засвоєння нових знань
Обладнання: сонечка,
мотиваційні картки, картки із завданнями «Пошук розділових знаків», презентація
«Види речень за метою висловлювання»
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання з учнями, перевірка
присутніх на уроці
ІІ. Мотивація навчальної діяльності (слайд 1)
1.Перевірка емоційної готовності учнів до уроку
Діти, щоб наш урок пройшов добре,
треба щоб у вас був гарний настрій. З вікном панує осінь,
але світить сонечко. Який у вас настрій? Зобразіть свій настрій на
сонечках, які лежать у вас на партах. Я сподіваюсь, що ваші сонечка будуть
усміхнені і зігріватимуть нас з вами протягом усього уроку.
2. Оголошення теми, мети та завдань уроку.(слайд 2)
Діти записують в зошити дату,
тему уроку.
Учитель роздає учням картки з
табличкою .
З Н А Ю |
Х О Ч У Д І З
Н А Т И С Ь |
|
|
|
|
|
|
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.
Випереджувальне завдання (учитель читає лінгвістичну
казку).(слайд 3)
Лінгвістична казка
Одного
разу зібрала Мати Мова своїх дітей, це були речення, і запитала:
-
Скажіть, діти мої, яку користь людям ви приносите?
-
Залежно від потреби - промовили речення,
що стояли справа. – Ми, наприклад, потрібні, коли людина хоче щось повідомити,
розповісти.
- А
ми допомагаємо людині запитати про все, що її цікавить – сказали ті, що стояли
по середині.
- А
без нас не обійтись – гукнули ті, що зліва. – Коли треба попросити про щось, а
то й наказати.
-
Тепер я спокійна, - сказала Мати Мова. –
Ви вірно служите людям.
Слово
вчителя.
Тому
зараз ми ближче ознайомимось з дітками нашої матері мови- з реченнями і дізнаємось які вони бувають за
метою висловлювання.
2.
Пояснення вчителем мовного матеріалу.(слайд 4)
За метою висловлювання речення бувають:
— розповідні
(у яких про щось повідомляють): Козаки брали участь у багатьох походах на
турків. (О. Гончар);
— питальні
(які містять питання): Хто ви? Як ви зветесь? Як живете, по якій
ступаєте путі? (М. Рильський);
— спонукальні
(якими кого-небудь спонукають до дії): Не гайся у добрі. Не обізлися в
горі. Не війся у вітрах. І не брудни свій путь. (Т. Севернюк)
3.
Опрацювання
теоретичного матеріалу в підручнику с.41(слайд 5)
4.
Спостереження
над мовним матеріалом (слайд 6)
Діти,
прочитайти речення, визначте чи є тут розповідні, питальні, спонукальні. Що вам
допомогло це зробити?
Природа мудра, все створила мовчки (Л.Костенко)
Пишіть листи і надсилайте вчасно… (Л.Костенко).
Чи бував ти у наших краях? (П.Тичина)
Віддай людині крихітку себе - за це душа наповнються світлом
(Л.Костенко).
Ви знаєте як липа шелестить? (П.Тичина)
Під грушею у дикій моркві до ранку ходять
їжаки (Л.Костенко)
IV. Практичне засвоєння учнями знань
1.
Творче
конструювання (слайд 7)
Зараз, діти, я вам пропоную прочитати речення. Погляньте,
які це речення за метою висловлювання? Правильно, це розповідні речення. Тепер
вам потрібно з розповідних речень утворити питальні і записати їх у зошит,
граматичні основи підкресліть.
1.Кожному народові дорога його мова.
2. Красива осінь вишиває клени.
3. Стоїть у ружах золота колиска.
4.Опівночі айстри в саду розцвіли.
2.
Фізкультхвилинка.
(слайд 8)
Встаньте, діти, посміхніться!
І до сонця потягніться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте!
3.
«Допоможи
реченню!» (слайд 9)
Діти, з дітьми
мови сталася біда – вони загубили свій одяг – розділові знаки. Я пропоную вам
допомогти їм і розставити розділові знаки на картках.
1.Спинюся
я і довго буду слухать, як бродить серпень по
землі моїй (Л.Костенко)
2.Чи є
кращі між квітками та над веснянії (Леся Українка)
3.За стінами холодна виє
ніч (М.Рильський)
4.Сонце заходить, гори
чорніють (Т.Шевченко)
5.Душа
летить в дитинство, як у вирій, бо їй на світі тепло тільки там (Л.Костенко)
4.
Диференційована
робота (робота з підручником і на картках)(слайд 10)
А зараз я пропоную вам виконати вправу 82
на ст.42 у вашому підручнику.
А Дейко Віка, Стасюк Настя, Сидорчук
Даниїл отримують індивідуальне :утворити по 2 речення кожного типу.
V.Закріплення вивченого на уроці
Гра «Таємна
скринька» (слайд 11)
Учитель зі скринькою підходить до учням і пропонує
витягти звідти карточку. На карточці є речення, його потрібно прочитати і
сказати його тип за метою висловлювання.
VI. Підсумок уроку
Продовжте
речення: (слайд 12)
-Речення-це…
-За метою висловлювання речення бувають..
-Розповідними називаються речення…
-У кінці питальних речень завжди стоїть…
-Спонукальні речення – це такі речення…
VII. Домашнє завдання
(слайд 13)
1)опрацювати § 10 на ст.41
2) а) напишіть правила
поведінки у громадських місцях, використовуючи спонукальні речення ;
б)написати твір на тему « Я – осінній листок», використовуючи різні типи речень.
(слайд 14)
Немає коментарів:
Дописати коментар